no-img
درسی فایل

دانلود درس پژوهي تشویق دانش آموزان به تحقیق و پژوهش در درس مطالعات اجتماعی و دروس دیگر


درسی فایل
مطالب ویژه
اطلاعیه های نویسنده سایت

ادامه مطلب

دانلود درس پژوهي تشویق دانش آموزان به تحقیق و پژوهش در درس مطالعات اجتماعی و دروس دیگر
zip
اسفند ۱۱, ۱۳۹۵
2000 تومان
2000 تومان – خرید

دانلود درس پژوهي تشویق دانش آموزان به تحقیق و پژوهش در درس مطالعات اجتماعی و دروس دیگر


چگونه توانستم دانش آموزان را به تحقیق و پژوهش در درس مطالعات اجتماعی و دروس دیگر تشویق کنم

فرمت فایل word و قابل ویرایش

تعداد صفحات33 صفحه

قیمت 2000 تومان

قسمتی از مجموعه

چکیده

انسان از سرآغاز زندگي ،يعني از زماني كه چشم به جهان مي گشايدبا سؤالات فراو اني رو به رو ميشود و تا زماني كه چشم از جهان فرو مي بندد ، در جست و جوي يافتن پاسخ آنهاست. پژوهش ،زمينه ساز رشد و توسعه پايدار جامعه است . يكي از زير بنا ترين فعاليتها در امر پويايي وپيشرفت هرجامعه ،پرداختن به فعاليت هاي پژوهشي ، به ويژه در مراكز علمي و فرهنگي است ( رشد معلم،آذر 82)در طول تاريخ، انسان همواره كوشيده است تجارب و يافته هاي خود را به فرزندان و نسل آينده منتقل كند . اين نياز به آموزش و يادگيري ، سبب بقاي جوامع بشري شده و بدين سان، فرهنگ سازي وحفظ آن ، جزء لاينفك آرمان هاي انساني و شناسنامه انسان گرديده است. در جوامع نخستين ، ياددادن و ياد گرفتن به شيوه ي سنتي و از طريق باز سازي تجارب انجام مي شد و به صورت اطلاعات مورد نياز ، در عرصه ي زندگي حفظ مي گرديد و گسترش مي يافت . در نتيجه، مردم كمتر به فكرتوسعه بودند . در حالي كه در دهه هاي گذشته ، پيشرفت هاي مهمي صورت گرفته و تقريباً اكثر ابداعات، مربوط به يك صد سال گذشته است. توليد و گسترش سرسام آور اطلاعات ، دانش و كسب مهارت در علوم، وظايف نسل امروز را در مقايسه با نسل گذشته ، افزون تر ساخته است . تجارب بيش از هشتادوشش ميليارد انسان، دست آوردهاي ارزنده اي است كه بايد نسل آينده را براي كشف حقيقت و شناسايي خالق هستي ياري دهد .امروزه از آموزش به مثابه يك فرايند منظم ياد مي شود كه به موجب آن، اطلاعات، مهارتها و نگرشها ي دانش آموزان تقويت مي گرددو گسترش مي يابد . دراين فرايند، انباشت اطلاعات مورد نظر نيست .و به توليد و گسترش اطلاعات و مهارت ها توجه ميشود.(منوچهر فضلي خاني،راهنماي علمی روش هاي مشاركتي و فعال در فرايند تدريس) تحقیق و پژوهش در تعلیم و تربیت، به مجموعه فعالیتهایی اطلاق میشود که از طریق آن و با عنایت به اصول و روشهای علمی، پدیده آموزشی وتربیتی، مورد پژوهش قرار میگیرد و هدف آن کشف اصول کلی یا تفسیر رفتاری است که از آن برای تبیین، کنترل و پیشبینی رویدادهای آموزشی استفاده میشود.( دلاور ، علی (1375) روش تحقیق در روانشناسی و علوم تربیتی)

 مقدمه

توصيف وضع موجود

اين جانب …..، دارای لیسانس رشته مطالعات علوم اجتماعی ، مدت 20 سال و 4 ماه است که در خدمت آموزش و پرورش هستم . در سال 92-91 بعنوان دبیر علوم اجتماعی در مدرسه ………………مشغول به خدمت بودم .

بيان مسئله

امروزه بيش از هر زمان ديگر دانش آموزان نياز دارند كه علم بياموزند و بر آن ارج نهند . كشفيات علمي كه بر زندگي و آينده آنان اثر مي گذارند هر روز روي مي دهند .باتوجه به موضوع تحقيق مسأله اي كه به دنبال آن هستم اين است كه – چگونه مي توانم سبب ايجاد رغبت و انگيزه در دانش آموزان براي انجام فعاليتهاي پژوهشي وتحقيقي بشوم؟ –  چگونه مي توانم باعث افزايش مشاركت دانش آموزان در انجام امر تحقيق و پژوهش بشوم؟-  چگونه مي توانم در امر تدريسم از شيوه هاي مشاركتي كه باعث گسترش تحقيق و پژوهش دربين دانش آموزان مي شود استفاده كنم؟  در جريان اين پژوهش در صدد حل مسائل و مشكلات توجه به امر پژوهش دربين دانش آموزان هستم . با توجه به اين كه در دوره ي راهنمايي و مخصوصا درس حرفه و فن درواحد هاي مختلف كتاب درسي  تحقيقاتي  براي تكميل يادگيري از دانش آموزانم  مي خواهم و دانش آموزان چون بااصول روش تحقيق آشنا نيستند ، مطالب را از روي يك يا چند كتاب رونويس ي كرده و  آن را تحويل به معلم خود مي دهند و يا از بزرگ ترهاي خود مي پرسند .بنابراين  مشاهده نمودم كه اكثر دانش آموزان روح  پرسش گري ندارند، در فهم مطالب بيشترمتكي به حيطه دانش شده اند و در تجزيه و تحليل توانايي و مهارت كمي دارند و در مجموع به انجام پژوهش تمايل چنداني از خود نشان نمي دهند . با توجه به نقش پژوهش و اهميت آن در صددبرآمدم كه با اعمال روش هايي مشكل دانش آموزانم را حل كنم و تحقيق را براي آن ها از شيرين ترين و لذت بخش ترين كارها در زندگي كنم

فهرست مطالب

چکیده. 3

مقدمه. 4

توصيف وضع موجود. 4

بيان مسئله. 4

شواهد 1 (گرد اوري اطلاعات ). 5

    تعريف واژگان : 5

2- ابزار هاي اطلاعاتي :. 6

3- يافته هاي علمي. 7

اهميت تحقيق :. 7

روش علمي چيست؟. 9

نقش انگیزه ورغبت در پژوهش دانش آموزی:. 11

2- نمره گرایی دانش آموزان  به عنوان مهمترین عامل تهیه پروژه های درسی:   13

4- پيشينه تحقيق :. 17

6-هدف پژوهش:. 20

يافته ها:. 20

تحليل و تفسير داده ها:. 21

ارائه راه حل موقتي :. 21

اجراي طرح و نظارت بر آن:. 22

جمع آوري اطلاعات (شواهد 2) :. 23

ابزار گرد آوري اطلاعات :. 23

ارزیابی تأثیر اقدامات وتعیین اعتبار:. 23

راهكار ها و پيشنهادات:. 24

راهكارها :. 25

منابع :. 27adsads

دیدگاه ها


پاسخ دهید