no-img
درسی فایل

اقدام پژوهی رفع ضعف املا در بعضی از دانش آموزان پایه دوم


درسی فایل
مطالب ویژه
اطلاعیه های نویسنده سایت

ادامه مطلب

اقدام پژوهی رفع ضعف املا در بعضی از دانش آموزان پایه دوم
zip
فروردین ۷, ۱۳۹۷
2000 تومان
2000 تومان – خرید

اقدام پژوهی رفع ضعف املا در بعضی از دانش آموزان پایه دوم


اقدام پژوهی رفع ضعف املا در بعضی از دانش آموزان,اقدام پژوهی آموزگار دبستان رفع ضعف املا در بعضی از دانش آموزان,اقدام پژوهی ابتدایی رفع ضعف املا در بعضی از دانش آموزان پایه دوم,اقدام پژوهی برتر کشوری رفع ضعف املا در بعضی از دانش آموزان,اقدام پژوهی به صورت ورد رفع ضعف املا در بعضی از دانش آموزان,اقدام پژوهی جدید رفع ضعف املا در بعضی از دانش آموزان,اقدام پژوهی چند نمونه رفع ضعف املا در بعضی از دانش آموزان پایه دوم,اقدام پژوهی چیست؟,اقدام پژوهی در مقطع ابتدایی رفع ضعف املا در بعضی از دانش آموزان,اقدام پژوهی در مورد رفع ضعف املا در بعضی از دانش آموزان

اقدام پژوهی رفع ضعف املا در بعضی از دانش آموزان پایه دوم

تعداد صفحات فایل :41 صفحه

فرمت فایل : ورد (word) و قابل ویرایش

شرحی از فایل

چکیده:

بسياري از دانش آمو زان در طي دوران تحصيلي خود دچار افت تحصيلي مي شوند اين مسا له تلاشی ا ز بروز يك نوع آشفتگي در مسير ياد گيري آ نان است كه البته به ميزان هوش آنها ارتبا طي ندارد . درصداين دانش آموزان بسيار بالاست و متا سفا نه در اكثر موارد درمظان اتهام كم هوشي و كم استعدادي قرار مي گيرند .
اين گو نه مشكلات تنها منجر به افت تحصيلي و اتلاف اقتصاد خا نواده و كشورنمي شود بلكه به خاطر عدم آگاهي صحيح و درست معلمان ووالدين در اكثر مواقع به سرزنش وتحقيردانش آموزان منجر شده و حس ناخو شايند خود ضعيف پنداري و كاهش اعتماد به نفس رادر روح پاكشان به وجود مي آورد و چه بسا بسياري از اين مشكلات قبل از ورود به دبستان و يا همان اول دبستان قا بل پيشگيري هستند و
مي توان به صرف زما ني اندك علل مشكل را شنا سايي ودر مان كرد 0سپس معلمان و مربيان اگر از اطلا عات كا في و مها رت هاي لازم بر خوردار نباشد ممكن است بسياري از اختلالات را در كودك تثبيت كنند. چنان چه از تعريف نا توا ني ها ياد گيري در مفهوم خاص آن عدول كنيم و هر نوع مشكل ادراكي منجر به افت تحصيلي و كاهش ميزان پيشرفت تحصيلي را ناتواني ياد گيري به حساب آوريم تعداد دانش آ موزان درگير اين مشكل درصد بسيار بالايي را به خود اختصاص خواهد داد . عده اي از معلمان مدارس و والدين كود كان غالبا براي حل مشكل كود كان از روشهاي قديمي و گاه منسوخ كمك ميگيرند كه علاوه برصرف انرژي و وقت فراون نه تنها به افت تحصيلي و اتلا ف بودجه پا يان نمي پذيرد بلكه به سرزنش و تحقير دانش آموزان، تشكيل خود انگاره منفي و كاهش عزت نفس آنان انجا ميده و سلا مت روانشا ن را به مخاطره مي اندازد و چه بسا آنان را به مكانيزم هاي دفاعي ناموفق مي كشا ند 0 مشكلات دانش آموزان در مدرسه به خانه و خانواده را ه مي گشايد و اضطراب و نا خشنودي را در همه ي فضاي زندگي مي پراكند و حاصل اين همه ،آسيب سختي است كه به بهداشت رواني جامعه وارد مي شود 0بنا براين بسيار مهم است كه مشكلات ياد گيري به درستي شنا سايي و سپس تحت درمان قرار گيرند 0 قطعا راهبرد هاي مفيد و اثر بخش جهت درمان اختلا لات يا دگيري وجود دارد كه معلمين و اوليا بايستي از آنها آگاه باشند 0 در ادامه راهبرد هاي آمو زشي در زمينه درمان اختلالات املا نويسي خواهد آمد .
ريشه تمام ضعف هاي آموزشي هر چند علل مختلفي دارد ليكن مهمترين علت از علل مربوطه ضعف در مهارت خواندن دانش آموزان است . چنان كه در تحقيق پرلز كه چند سال پيش انجام گرفت كشورمان در رتبه هاي آخر مهارت خواندن قرار گرفته است و شايان توجه است كه فعاليت خاصي جهت رفع نقيصه مورد نظر انجام نگرفته است.

مقدمه

براي بررسي در س املا ابتدا لازم است كه خود كلمه ي املا را تعريف نمائيم . در تعريف املا مي توان به پر كردن ،از خود چيزي گفتن ،نوشتن مطلبي كه ديگري تقرير مي كند ، درست نويسي و….. اشاره كرد. طي بررسي هاي به عمل آمده دانش آموزان دوره ابتدايي در درس املا به نوعي بيشترين افت تحصيلي را دارند كه اين دلايل افت، بايد بررسي و بر طرف شوند. در خصوص ضعف املاي دانش آموزان پايه اول بايد در نظر داشت كه ضعف املا يا ضعيف بودن آن نسبت به ساير دروس و دروس پايه هاي بالاتر به لحاظ اينكه مواد درسي مختلفي وجود دارد و ضعف املا در اين پايه ها نمود بيشتري دارد.
در بازديد هايي كه از كلاسهاي مختلف، در طول سال تحصيلي به عمل آمده است موضوع مهارت خواندن ،دانش آموزان مورد بررسي قرار گرفته است كه ضعف مهارت خواندن و صدا کشی دانش آموزان مشهود است در صورتي كه در هيچ جايي صحبت از اين نارسايي و راهكاري جهت رفع آن ارائه نشده است.
مهارت خواندن و صدا کشی کلمات نقش پايه و مادري در آموزش دارد . مهارت خواندن پيش نياز فرگيري مهارت ديكته نويسي –علوم تجربي-انشا-رياضي بالاخص حل مسئله مي باشد . مثلا در انشا كه خلق و توليد متن است توانايي فرا گيران پايين است در صورتي كه صحبت از ضعف انشا هيچ وقت بيان نمي شود.
در دوره ابتدايي به خصوص در پايه هاي پايين تر دانش آموزان بيشترين وقت خود را صرف درست نويسي به صورت تمرينهاي كتاب بنويسيم و يا به صورت نوشتن املا هاي مختلف مي كند كه به درست نويسي و املا دانش آموزان در اين دوره بايد توجه لازم و كافي شود و در همين پايه ها مي توان مشكلات درست نويسي را شناسايي و تا حدود زيادي بر طرف كرد، زيرا تحقيقات نشان داده كه ميزان غلط نويسي كلمات فارسي با افزايش سن كاهش مي يابد و درست نويسي با افزايش سن رابطه ي مستقيمي دارد . براي بررسي علل افت تحصيلي دانش آموزان در درس املا ابتدا بايد علل غلط نويسي دانش آموزان شناخته شود و سپس جهت رفع اين علل تا حد توان كوشيد.

 

2000 تومان – خرید


برچسب‌ها :
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
adsads

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید