no-img
درسی فایل

اقدام پژوهی ترغیب به درس فارسی با استفاده از روش نمایش خلاق پایه دوم دبستان


درسی فایل
مطالب ویژه
اطلاعیه های نویسنده سایت

ادامه مطلب

اقدام پژوهی ترغیب به درس فارسی با استفاده از روش نمایش خلاق پایه دوم دبستان
zip
فروردین ۸, ۱۳۹۷
2000 تومان
2000 تومان – خرید

اقدام پژوهی ترغیب به درس فارسی با استفاده از روش نمایش خلاق پایه دوم دبستان


اقدام پژوهی ترغیب به درس فارسی دوم دبستان,اقدام پژوهی آموزگار دوم دبستان,اقدام پژوهی ابتدایی ترغیب به درس فارسی,اقدام پژوهی برتر کشوری ترغیب به درس فارسی,اقدام پژوهی به صورت ورد ترغیب به درس فارسی,اقدام پژوهی جدید ترغیب به درس فارسی,اقدام پژوهی چند نمونه ترغیب به درس فارسی,اقدام پژوهی چیست؟,اقدام پژوهی در مقطع ابتدایی ترغیب به درس فارسی دوم,اقدام پژوهی در مورد ترغیب به درس فارسی,اقدام پژوهی رایگان ترغیب به درس فارسی,اقدام پژوهی سال 96 ترغیب به درس فارسی,اقدام پژوهی فرهنگیان ترغیب به درس فارسی

اقدام پژوهی ترغیب به درس فارسی با استفاده از روش نمایش خلاق پایه دوم دبستان

تعداد صفحات فایل :36 صفحه

فرمت فایل : ورد (word) و قابل ویرایش

شرحی از فایل

چکیده
فرآيند تدريس همواره با مفاهيمي از قبيل فراگير و يادگيري همراه مي‌شود. يادگيري هدف اصلي تدريس است و معلّم مهم‌ترين نقش را در رسيدن به اين هدف ايفا مي‌كند. نخستين تعريف تدريس خوب “ايجاد شرايط براي بهبود”تدريس است. چهارچوب تدريس، مجموعه‌اي پژوهش محور از اجزاي آموزش است كه در چشم اندازي سودمند از يادگيري و تدريس مطرح شده است.معلّمان دوره ابتدایی بايد از اطلاعات و مهارت‌هاي لازم برخوردار باشند. طرح آموزشي پيش‌رو، نمونه‌اي است از تعليم دروس رياضي و فارسی پایه دوم ابتدایی كه براساس راهکار های خلاقانه و نمایش خلاق بنا نهاده شده است.
دروس فارسی در پایه دوم ابتدایی بسیار مهم و یادگیری آن توسط دانش آموزان حائز اهمیت است به طوری که اگر دانش آموزان مفهوم آنها را خوب نیاموزند در بحث های بعدی با مشکل مواجه خواهند شد در ابتدای کار سعی می کنیم که مطالب دروس فارسی و ریاضی با نمایش و شعر و داستان و بازی و با ساختن ماکت ها ، شکل ها و احجام مختلف هندسی و … به طور مجسم و نیمه مجسم تدریس شود . روش نمايشى بر مشاهده و ديدن استوار است. در اين روش، افراد مهارت‌هاى خاصى را از طريق ديدن فرا مى‌گيرند و معلم طرز کاربرد وسيله‌اى يا چگونگى ساختن يک شيء را نشان مى‌دهد. شايد اين اولين روشى باشد که بشر بکار برده است و در صورت نداشتن امکانات کافي، شايد مناسب‌ترين روش براى آموختن مهارت‌ها باشد؛ زيرا با استفاده از اين روش، معلم مى‌تواند مهارتى را به تعداد زيادى از شاگردان و در طى زمانى کوتاه ارائه دهد. مهمترين حس اين روش به کار‌گيرى اشياء حقيقى و واقعى در آموزش است. البته اين روش به تنهايى بکار نمى‌رود و معلم ضمن ارائه روش نمايشي، ناچار به استفاده از روش سخنرانى نيز هست. بنا بر آنچه که گفته شد بنده به کمک همکارانم در سال تحصیلی اخیر تصمیم گرفتم در این رابطه روی این موضوع کار کنم که چگونه توانستم با نمایش خلاق دانش اموزانم را به یادگیری دروس فارسی علاقه مند سازم؟

مقدمه
آشنایی جدی با علوم کاربردی- فنی و گاه نظری (محض) امروزی بدون داشتن درک صحیح از مباحث ریاضیات امری دشوار و در واقع محال است. و همچنین ادبیات فارسی نیز بخش عظیمی از زندگی ما را تشکیل می دهد به همین دلیل این دو از اهمیت خاصی برخوردارند. دراین صورت چگونه می‌توان از خلاقیتها و رشد و باروری استعدادهای دانش‌آموزان حمایتی همه جانبه داشت چرا که بارها در سطح مدارس دیده شده است که بعضی از دانش‌آموزان به ایده‌ها و مسائل جدیدی دست می‌یابند یا در زمینه یک مسئله علمی، نظری جدید دارند اما به این نظرات توجه خاصی نمی‌شود.هر معلمی که عهده‌دار تدریس فارسی و ریاضی است یکی از ضروریات کار او واقف بودن به آسیب‌های آموزشی این دو درس می‌باشد تا بتواند اهداف آموزشی و مفاهیم آنها را روشن‌تر و ملموس‌تر به دانش‌آموزان انتقال دهد و آنان را فعال‌تر وارد شبکه بازی با موجودات نماید.معلم پس از تغییر محتوای آموزشی و درک موقعیت زمان و مکان و ویژگی‌های یادگیرنده با اعتماد به نفس و اطمینان بیشتری در امر آموزشی می‌تواند بر چالشهای موجود فائق آید.
در این صورت یادگیرنده هم ضمنِ پرورش خلاقیت‌هایش با آسودگی خیال و اطمینان خاطر به فراگیری می‌پردازد و اگر کار گروهی باشد در گروه، شرکت فعال خود را نشان خواهد داد پس رسالت خطیر متخصصان تدریس در واقع شناخت یادگیرنده، چگونگی شکل‌دهی مفاهیم ، دوباره‌سازی مفاهیم و سرانجام از بین بردن معضلات موجود است.
آموزش درست فارسی و ریاضی را چه از نظر ایجاد تفکر به منزله «تحول فرهنگی» و چه به لحاظ تفکر منطقی به منزله «تحول سیاسی و عدم وابستگی» و چه به لحاظ بهره‌وری مناسب به منزله «تحول اقتصادی» که نتایج آن در واقع تبدیل نیروی انسانی به سرمایه‌های انسانی «بهره‌‌وری بهینه» خود نیازمند دو عامل مهم آموزش و انگیزش در راستای اهداف بهینه اجتماعی می‌باشد البته آموزش به حد کافی به جامعه در زمنیه‌های مختلف داده شده اما چون ایجاد انگیزه وجود نداشته آموزش نتوانسته کاربرد داشته باشد.برای ایجاد انگیزش در زمینه فارسی و ریاضیات نیاز به رقابت و رقابت‌پذیر دانش‌آموزان می‌باشد که این رقابت شکل ناسالم به خود گرفته و آموزش از مسیر درست خود منحرف شده در این راستا برای رسیدن به اهداف صحیح می‌توان ابتدا فرهنگ‌سازی مناسب نمود تا جلوی اتلاف سرمایه‌های خانوادگی را گرفت و با دادن اطلاعات درست به دانش‌آموزان و خانواده‌ها و یک اطلاع‌رسانی درست و متحول شدن نظام آموزشی نه در حد یک حرف بلکه تحولی مبنایی و پایه‌ای به راهکارهای درست‌تر و معقول‌تری دست یابیم. اما سؤال مهمی که مطرح می‌باشد آن است که، چرا عده­ی کمی از دانش‌آموزان به درس فارسی و ریاضی علاقه­مند می باشند؟ چرا نتایج ارزش­یابی این دروس اغلب فراگیران رضایت بخش نمی باشد؟ چرا بعضی از دانش‌آموزان در زنگ این دروس دچار اضطراب و نگرانی می‌شوند؟ چرا بعضی از آموزگاران در تدریس این دروس موفقیّت چندانی ندارند؟ به راستی دلیل این ناکامی‌ها چیست و عوامل آن کدامند؟ برخی از پژوهشگران، هم چون عزیزخانی(1388) در اقدام پژوهی که با عنوان «چگونه توانستم با ایجاد محیطی شاد و فعال میزان یادگیری دانش‌آموزان کلاس سوم مدرسه شهیدین فاطمی را افزایش دهم؟ » انجام داده بود، با استفاده از روش‌های گوناگون تحقیق ، به این نتیجه رسید که می‌توان با ایجاد محیط شاد و افزایش نشاط در دانش‌آموزان، میزان علاقه‌مندی آنان را در این دروس افزایش داد. بی­شک، مهم ترین عاملی که در موفقیت یا ناکامی برخی از معلمان در تدریس این دروس ، نقش بسزایی دارد، مربوط به روش آنان در علاقه مند کردن دانش‌آموزان به دروس یاد شده و چگونگی ایجاد انگیزه و ارائه مطالب درسی به آنان می‌باشد. بر این اساس، عنوان اقدام پژوهی حاضر این است: « راه­کار­های افزایش علاقه­مندی دانش­آموزان پایه دوم دبستان به دروس فارسی و ریاضی به کمک نمایش خلاق » و هدف اصلی آن، ایجاد انگیزه و افزایش علاقه در دانش‌آموزان یاد شده نسبت به این دروس به کمک راهکار های و نماش خلاقانه و انجام فعالیت های عملکردی آن و پیشرفت فراگیران در آزمون های مداد-کاغذی دروس مورد نظر می باشد. از سوی دیگر، این تحقیق در پی آن بود تا علاوه بر افزایش علاقه‌مندی دانش‌آموزان به درس فارسی و ریاضی، میزان مهارت آنان را نیز در انجام آزمون‌های عملکردی و فعالیت‌های خارج از مدرسه، ارتقا بخشم. هم چنین سعی بر آن داشتم تا میزان کاربرد مفاهیم فارسی و ریاضی را در زندگی روزمره ی فراگیران افزایش داده، و به دلیل تلفیق درس یادشده با سایر دروس، موفقیت دانش‌آموزان در یادگیری درس­های دیگر را نیز امکان پذیر سازد.

 

2000 تومان – خرید

 برچسب‌ها :
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
adsads

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید