no-img
درسی فایل

مقاله بررسي اينترنت و تلفن همراه بر سلامت رواني دانش آموزان


درسی فایل
مطالب ویژه
اطلاعیه های نویسنده سایت

ادامه مطلب

مقاله بررسي اينترنت و تلفن همراه بر سلامت رواني دانش آموزان
zip
اسفند ۱۵, ۱۳۹۵
2500 تومان
2500 تومان – خرید

مقاله بررسي اينترنت و تلفن همراه بر سلامت رواني دانش آموزان


 دانلود مقاله  بررسي تأثير اينترنت و تلفن همراه بر سلامت رواني دانش آموزان

 فرمت فایل ورد و قابل ویرایش

تعداد صفحات 18

 چکیده مقاله

تحقیق حاضر به بررسي تأثير اينترنت و تلفن همراه بر سلامت رواني دانش آموزان در شهرستان فراشبند     ( فارس ) پرداخته است . هدف اصلی این طرح ، بررسی آسیب های ناشی از تلفن همراه و اینترنت بر روی سلامت رواني دانش آموزان می باشد . اين پژوهش با استفاده از روش اسنادي و پيمايشي و با بكار گيري پرسشنامه از        نمونه اي به حجم 100 نفر از دانش آموزان دبيرستاني شهرستان فراشبند به عمل آمده است و با استفاده از برنامه SPSS مورد تجزيه و تحليل قرار گرفته است . در بحث توصيفي میانگین ، میانه ، نما ، انحراف استاندارد و واریانس را در ميان پاسخگويان بدست آورديم و با استفاده از آمار استنباطي سطح معناداری ، ضریب همبستگی پیرسون و رابطه ي معناداري بين متغيرها را بدست آورديم ، که نتایج نشان داد به جز دو فرضية پرخاشگري و دروغگوئي كه با متغير اصلي رابطه ي معنادار نداشتند بقيه ي متغيرها كه شامل آسيب هاي رواني ، كنترل اجتماعي ، خشونت ، عدم تمركز و اختلال خواب است با متغير های اصلي رابطه ي معناداري داشتند .

كليد واژه : تلفن همراه  – اينترنت – سلامت رواني – دانش آموزان – فراشبند

مقدمه : « وقتی به گذشته نگاه می کنیم و وسایل ارتباطی آن زمان را با این دوره مقایسه می کنیم می بینیم که تکنولوژی چقدر باعث پیشرفت در کارها و زندگی شده است . وسایل سادة ارتباطی آن دوره اصلا قابل قیاس با وسایل ارتباطی این دوره نیست ، وسایلی از قبیل نامه و تلفن های ساده اولیه کار را دشوار می کرد ولی اکنون پیشرفت تکنولوژی باعث سریع تر شدن بسیاری از کارها شده ، وسایلی که می توان با آن تمام کارها را در مدت خیلی کم انجام داد مثل اینترنت و تلفن همراه و … ، ولی وقتی مبتکران بزرگ دنیا جدیدترین اختراعات خود را براي راحتی انسان بوجود آوردند شاید فکرش را هم نمی کردند که روزی انسان هزارة سوم از این وسایل سوءاستفاده را کرده و به دنبال چاره ای برای رفع خطرات این اختراعات و وسایل نوین ارتباطی باشند ، وسایلی که در وهله اول دنیای مجازی را برای انسان به ارمغان آورد . افزایش تولید وسایلی از قبیل تلفن همراه و اینترنت و … در نهایت سهولت دسترسی سبب شد گروه های کثیری از افراد جامعه با سنین مختلف به این دنیای مجازی راه پیدا کنند به طوری که در قرن 21 داشتن تلفن همراه یک کودک 6 ساله برای کسی عجیب نیست . بررسی ها نشان داده اند که این گونه وسایل تنها تاثیر منفی بر روی تحصیل دانش آموزان ندارد و در برخی موارد به آن ها در مسائل آموزشی کمک هم می کند . ولی نکتة قابل توجه این که تاثیر منفی آن ها بر روی دانش آموزان متاسفانه بیشتر از تاثیر مثبت آنهاست . تحقیقات یک مجلة انگلیسی نشان داد که افراد بعد از اختراع اسلحه ، اختراع تلفن همراه را بدترین اختراع همة زمان ها می دانند . امروزه این وسایل بر نوع لباس پوشیدن و تزیین اتاق ها و حتی اخلاق دانش آموزان تاثیر گذاشته است . مثلا وقتی وارد اتاق آن ها می شویم ، گوئی به فضای دیگر پا گذاشته ای ، در و دیوار پر است از پوسترهای عجیب و غریب ، عکس هیولا ، شخصیت فیلم های ترسناک و گروه موسیقی غربی و … . ما در این تحقیق نهایت سعی خود را كرده ايم تا بتوانم بفهميم که آیا این مسائل بر زندگی فردی و اجتماعی دانش آموزان و سلامت روان آن ها و همچنین بر نحوه ی ارتباط فرزندان با والدین تاثیری داشته است يا نه ؟ و در پايان این که می توان راه حلی برای رفع اين معضل پيدا نمود يا نه ؟

بیان مساله

اینترنت به عنوان یک وسیله دارای قابلیت عظیمی برای افزایش تنوع اطلاعات و سرگرمی های در دسترس افراد و سازمان های سراسر جهان است . این وسیله هم چنین موانع ورود را کاهش می دهد که برای گویندگان و شنوندگان یکسان است و امکان دسترسی به تمام کسانی را که مایل اند در این محیط شرکت کنند ، فراهم می کند و حتی در میان گویندگان ، یک برابری نسبی ایجاد می کند . پژوهش و مطالعه پیرامون ساخت و تولید و نقش وسایل ارتباط جمعی و ماهیت آن در زندگی روزمره تاثیرات مثبت و منفي آن بر روی افراد از دیرباز تاکنون مورد توجه جامعه شناسان و روان شناسان بوده است . در این پژوهش       می خواهیم آسیب رواني و اجتماعی وارده به دانش آموزان دبیرستان را بخاطر استفاده غیر معمولشان از این وسایل بداينم و بداينم به چه عللی آن ها بیش از حد جذب این وسایل می شوند .adsads

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید