no-img
درسی فایل

دانلود گزارش تخصصی پایه ی ششم


درسی فایل
مطالب ویژه
اطلاعیه های نویسنده سایت

ادامه مطلب

دانلود گزارش تخصصی پایه ی ششم
امتیاز 4.00 ( 1 رای )دانلود گزارش تخصصی پایه ی ششم">
zip
شهریور ۲, ۱۳۹۶
3000 تومان
3000 تومان – خرید

دانلود گزارش تخصصی پایه ی ششم


گزارش تخصصی آموزگاران و دبیران :
کاهش گستاخی برخی از دانش آموز در برابر معلم با روش های مناسب

فرمت فایل وردو قابل ویرایش

تعداد صفحات 14 صفحه

قسمتی از فایل

 

فهرست مطالب
مقدمه ( بیان و طرح موضوع ) 3
” در حال حاضر بی انضباطی به عنوان مشکل درجه اول مدارس در آمده است .” 3
اهداف گزارش تخصصی : 4
هدف اصلی : 4
اهداف جزئی : 4
مقایسه با شاخص : 4
جمع آوری اطلاعات 4
خلاصه یافته های اولیه 5
مطالعه مقالات 6
علل و انگیزه ‌های ناسازگاری فرزندان 6
با یک جمع بندی روی جدول فوق به نتایج زیر دست می یابیم: 7
برخی توقعات نابجای دبیران 8
پیشنهاد راه حل 10
چگونگی اجرای راه حل 10
ارزیابی بعد از اجرای طرح (نقاط قوت ) 12
نقاط ضعف اجرای طرح : 12
اجرای طرح توسط همکاران دیگر 12
نتیجه 13
منابع : 14

مقدمه ( بیان و طرح موضوع )
من معلم هستم ، عضوی از خانواده بزرگ مدرسان که آنچه از علم و دانش اندوخته اند ، بی چشم داشت در طبق اخلاص نهاده و به جوانانی که روزی سکان دار کشتی اداره کشور خواهند شد می آموزند .
در سایه سالها تجربه، بارها و بارها شاهد دانش آموزانی بودم که نابسامانی های روحی و روانی نشات گرفته از دوران کودکی و یا مشکلات عاطفی و خانوادگی حال حاضر ، آنچنان آنها را عاصی و یاغی کرده که هر گونه چاره اندیشی جهت برقراری ارتباط با آنها را بی اثر می کند .
مرکز نظر سنجی ” گالوپ “۱ که به ارزیابی نگرش مردم نسبت به وضعیت مدارس می پردازد ، از دو دهه قبل همواره بی انضباطی را به عنوان یکی از بزرگترین مشکلات مدارس عمومی دانسته و این مطلب را هر سال در شماره های سپتامبر نشریه ” فی دلتا کاپان ” ذکر کرده است . در واقع می توان گفت :
” در حال حاضر بی انضباطی به عنوان مشکل درجه اول مدارس در آمده است .”
در دنیای امروز والدین از بچه ها گله مندند و از اینکه بچه ها توجهی به خواست آنها ندارند در عذابند . استادان و معلمان از بی توجهی دانشجویان و دانش آموزان به درس ناراحتند و گاهی از این که دانش آموزی علاوه بر کاهلی در یادگیری ، از حد خود خارج شده و گاهی رفتارهایی به دور از ادب از خود نشان می دهد به ستوه آمده ا ند .
دانش آموز کلاس بنده هم از این قائده مستثنی نبود.برخی از دانش آموزان به جای توجه به درس و فراگیری مطالب،به دنبال راههایی برای جلب توجه بنده و سایر دانش آموزان بودند و اگر تنها یک بار تذکری از من می شنیدند به جای اصلاح رفتار خود در صدد مقابله با معلم بر می آمدند.
یک بار از یکی از دبیران با تجربه شنیدم که به علت به ستوه آمدن از رفتار یکی از دانش آموزان،از وی خواسته که کلاس را ترک کند و دانش آموز با برخورد فیزیکی معلم را از کلاس بیرون انداخته است. به طور مسلم، رفتارهای تهدید آمیز و ترس بر انگیز برای کنترل دانش آموزان در کلاس نتیجه هایی موقت و گاهی انتقام جویانه در بر دارد.
با خود می اندیشیدم که بالاخره باید راه حلی بیابم تا بتوانم از این دانش آموزان عاصی ، جوانانی مطیع بسازم . باید ریشه این عصیان که در برخی از آنان وجود داشت و همانند ترمزی مانع از پیشرفت کار در کلاس به حساب می آمد را پیدا می کردم .
اهداف گزارش تخصصی :
هدف اصلی :
کاهش گستاخی دانش آموزان با روش های مناسب
اهداف جزئی :
1 – بررسی علل گستاخی دانش آموزان در برابر معلم
2 – با چه راهکارهایی می توان ، گستاخی را در دانش آموزان کاهش داد.
3 – ارائه راهکارهای قابل تعمیم به سایر همکاران جهت کاهش رفتارهای گستاخانه دانش آموزان
مقایسه با شاخص :
در مقایسه با شاخص ، دانش آموزان گستاخ باید ، احترام معلم و سایر همکلاسی های خود را حفظ و رفتارهای نامتعارف آنها کاهش یابد .
جمع آوری اطلاعات
با همفکری و راهنماییهای مدیر محترم مدرسه و بهره گیری از تجارب همکارانم و مطالعه برخی کتب معتبر در این زمینه،به این نتیجه رسیدم بهترین راه ، تحقیق از خود این دانش آموزان گستاخ و بی هدف می باشد . به این ترتیب با یک کار پژوهشی به کمک پرسشنامه و مصاحبه حضوری که حدودا ۳ ماه به طول انجامید به حقایق جدیدی دست یافتم که مشکلات من را با اینگونه دانش آموزان تا بالاترین حد ممکن کاهش داد.
در صفحه بعد خلاصه مطالب این پرسشنامه ها که جهت بررسی مشکلات ریشه ای در این دانش آموزان تهیه گردیده در جدولی گرد آوری شده است.
خلاصه یافته های اولیه
شماره افراد خانواده شغل پدر بیان احساس و مشکلات به طور خلاصه معدل سال قبل
۱ مادرو۲فرزند – احساس دلسوزی شدید برای مادر به علت طرد شدن از خانواده پدرواینکه همواره مورد تحقیر واقع شدند ۱۴٫۳۳
۲ پدر،مادرو۶ فرزند کارگر احساس بی توجهی دیگران نسبت به خود به دلیل فقر مالی و احساس تحقیر ۱۵
۳ پدر، مادرو۴ فرزند کارمند احساس تنفر از والدین به دلیل توجه بیش از حد آنان به یکی از فرزندان و تبعیض های ناشی از آن ۱۲٫۲۴
۴ پدر،مادرو۲ فرزند آزاد علاقه مند به خانواده و اطرافیان ۱۶٫۸۰
۵ پدروهمسر پدرو۱خواهر ناتنی پزشک تنفر از زن پدر و فرزندش،به علت تبعیض ۱۲٫۳۲
۶ مادربزرگ وپدر بزرگ پدر بزرگ باز نشسته احساس تنهایی و ریشه های مشکلات روانی در مادر ۱۵٫۲۰
۷ پدرو ۲فرزند تاکسیران مشکلات با برادر و تنفر از وی و اینکه برادر خواهر را مورد سرزنش و تحقیر قرار می دهد ۱۷
۸ پدر،مادرو۲فرزند کارگر زندگی در یک اتاق کوچک و مشکلات ناشی از آن ۱۳٫۲۶
۹ پدر،مادرو۲فرزند آزاد عدم سازگاری با مادر به علت به رخ کشیده شدن فرزند دیگر ۱۲
۱۰ پدر،مادرو۳فرزند باز نشسته علاقه پدر به فرزند اول و حسادت ۲ فرزند دیگر و احساس تبعیض ۱۶٫۵۶
۱۱ مادر و ۱فرزند مادر خیاط علاقه شدید به مادر ۱۱٫۰۲
۱۲ پدر،مادرو۲فرزند کارمند زندگی عادی و آرامش نسبی و رضایت از پدر و مادر ۱۴٫۶۵
۱۳ پدر،مادرو۳فرزند – مشکلات ناشی از زندانی بودن پدر واحساس حقارت بابت این موضوع ۱۱٫۰۳
۱۴ پدر،مادرو۲ فرزند معلم زندگی عادی و آرامش نسبی و رضایت از پدر و مادر ۱۷٫۵
۱۵ پدروهمسر پدر آشپز مشکلات شدید با همسر پدر و حسادت به وی ۱۲

مطالعه مقالات
با مطالعه مقالات به نتایج زیر رسیدم :
دانش آموزانی که زندگی آرام و به دور از مشکل دارند ۲۰%
دانش آموزانی که مورد تبعیض یا تحقیرقرار گرفتند و به نوعی نسبت به شخص دیگری حسادت می کنند ۶۰%
دانش آموزانی که معدل بالای ۱۷ دارند ۱۳٫۴%
دانش آموزانی که به هر عنوانی در زندگی مشکل دارند ۸۰%
علل و انگیزه ‌های ناسازگاری فرزندان
۱) علل ارثی: گروهی معتقدند که بسیاری از ناسازگاری‌ های دانش‌آموزان، ریشه در سرشت و طینت آنها دارد که به‌ همراه ژن از طریق والدین به آنها منتقل میشود.
۲) علل زیستی: مانند نقص عضو، اختلال در بینایی و شنوایی و اختلال در مغز و دستگاه‌ های عصبی، پیش یا حین یا پس از تولد می‌تواند از دیگر عوامل باشد.
۳) علل روانی: مانند وجود فشارهای درونی، میل به استقلال، وجود تعارض و کشمکش در مدرسه، به خصوص زمانی‌ که دانش‌آموز خود را بی‌پناه و بدون پشتوانه احساس کند، عادات عصبی مانند ناخن جویدن و انگشت مکیدن در او مشاهده می‌شود.
۴) علل عاطفی: مانند احساس محرومیت از محبت والدین، ناکامی از دستیابی به اهداف مورد علاقه، فقدان امنیت عاطفی به هر دلیل ممکن.
۵) علل اجتماعی: مانند نابسامانی و اختلاف و درگیری میان اعضای خانواده، متارکه والدین، بدآموزی از الگوهای خانه و مدرسه و جامعه، فقدان مقبولیت در میان دیگران، یادگیری رفتارهای نامطلوب از گروه همسالان، نداشتن نظارت کافی والدین، فقدان قانون منصفانه و قاطع در خانه و مدرسه، مشکلات اقتصادی و…
۶) علل تربیتی: مانند نبود یا افراط در محبت، ناهماهنگی میان عاملان تربیتی در خانه و مدرسه و جامعه، برآورده کردن تمام خواسته ‌های دانش‌آموز بدون چون و چرا و یا به عکس، تنبیه بدنی و آزارهای روانی، مقایسه و تحقیر و سرزنش دانش‌آموز و…

با یک جمع بندی روی جدول فوق به نتایج زیر دست می یابیم:
پس از تهیه این جدول و بررسی وضعیت موجود به این نتیجه رسیدم که دانش آموزان پرخاشگر،اکثرا دارای مشکلات خانوادگی و زمینه ای می باشند.
یکی از روش های مفیدی که می تواند مانع از بروز خشونت میان دانش آموزان و آموزگار شود این است که آموزگار در انواع فعالیت های کلاسی از دانش آموزان نظر خواهی کند.با استفاده از این روش دانش آموزان می توانند با شیوه مسالمت آمیز بیان خواسته های خود آشنا شوند.
این نوع نظر خواهی ها می تواند در سایر موارد اخلاقی و انظباطی نیز راه گشای بسیاری از مسائل و مشکلات رفتاری دانش آموزان باشد.معلمان و مدیران با این روش حقوق دانش آموزان را یاد آوری می کنند و می توانند بهداشت روانی مدرسه را تضمین کنند.اولیای مدرسه به علت نا آگاهی از روش های سازنده تربیتی و مراحل رشد روانی- اجتماعی به ویژه در دوران بلوغ که خود زمینه موثری برای ایجاد اختلافات شدید محسوب می شود، خود به عامل عمده ای برای بروز رفتار های پرخاش جویانه در بچه ها تبدیل می شود.
پس با توجه به اصل فوق از آنان خواستم مشکلات خود را در کلاس درس با معلمان مطرح کرده و علل رفتارهایشان را که از نظر خود این دانش آموزان دفاع از حقوقشان به حساب می آمد بیان کنند.
اکنون خلاصه ای از موارد مشترکی را که دانش آموزان به عنوان مشکلات خود با معلمان مطرح کردند و من در لابلای نوشته ها و کلام آنان جمع آوری کردم ذکر می کنم :
۱- هنگام تدریس نگاهتان فقط روی دانش آموزان قوی است .
۲- مگر کسی که از بهره هوشی بالایی برخوردار نبوده و وضعیت درسی خوبی ندارد، هیچ نقطه قوت دیگری ندارد که بوسیله آن مطرح شود و همیشه باید بعنوان عضو زائد ، مورد بی مهری معلم قرار گیرد ؟
۳- چرا پس از پایان پرسش کلاسی برای دانش آموزان با استعداد کلمه “بفرمایید” وبرای ما از کلمه ” بنشینید ” استفاده می کنید ؟
۴- چرا در جمع همیشه ، آنها را الگویی برای دیگران معرفی می کنید ؟
۵- چرا همیشه از بقیه می خواهید ، همانند آنها درس خوانده و رفتاری مشابه آنها را داشته باشند ؟
۶- در تمامی کلاس ها به ما به چشمی تحقیر آمیز و بی تفاوت می نگرید .
۷-آیا تا به حال به این فکر کرده اید که یکبار هم ما را به هر دلیلی مورد تشویق قرار دهید ؟
برخی توقعات نابجای دبیران
من باحالتی بهت زده از جوابهای کم و بیش مشابه ، که ریشه در عقده حقارت چنین دانش آموزانی داشت در خلوت خود در این اندیشه فرو رفتم که آیا خود معلمین درست پرورش یافته اند ؟ آیا در تمام مراحل زندگی موفق بوده اند ؟ آیا در زمان تحصیل هیچ مشکلی نداشتند ؟
به یاد سرگذشت اینشتین،دانشمند بزرگ، افتادم که در زمان تحصیل دو بار از مدرسه بعلت بی استعدادی اخراج شده بود .

3000 تومان – خرید


موضوعات :
adsads

مطالب مرتبط


    دیدگاه ها


    دیدگاهتان را بنویسید