no-img
درسی فایل

دانلود اقدام پژوهی رفع اختلال ریاضی


درسی فایل
مطالب ویژه
اطلاعیه های نویسنده سایت

ادامه مطلب

دانلود اقدام پژوهی رفع اختلال ریاضی
zip
تیر ۱۶, ۱۳۹۵
2000 تومان
2000 تومان – خرید

دانلود اقدام پژوهی رفع اختلال ریاضی


دانلود اقدام پژوهی چگونه توانستم اختلال ریاضی دانش آموزانم را حل کنم؟

فرمت فایل ورد و قابل ویرایش

تعداد صفحات 12 صفحه

قسمتی از فایل

مقدمه:

رياضي علمي است كه درباره‌ي مقادير و اعداد بحث مي‌كند و به حساب و هندسه اطلاق مي‌شود كودكان مطالعات خود را در زمينه‌ي رياضي از لحظه‌اي كه چشم خود را باز مي‌كنند و به طرف راست و چپ و پايين و بالا مي‌چرخانند آغاز مي‌كنند كه براي آموزش رياضي روش‌هاي زياد و خاصي وجود دارد. تعداد زيادي از دانش آموزان مقاطع ابتدايي، راهنمايي، و دبيرستان هستند كه در درس رياضي دچار مشكل هستند. معمولاً آموزگار براي پيشرفت آنان فعاليت‌هايي را انجام مي‌دهد از جمله نصيحت و سرزنش و مؤاخذه دانش‌آموز، انتساب به مواردي مانند تنبلي، بي‌استعدادي و تكرار اين مطالب كه دانش‌آموز از پايه ضعيف است يا برچسب‌زدن كم ذهن و كم هوش و امثال آن. با اطمينان مي‌توان گفت اگر معلمين به دانش و حوصله مجهز باشند قادرند كه اين مشكلات را حل كنند و بايد روشهايي كه بر اثر تجربه حاصل شده انتخاب و به آن عمل نمود.

انتخاب و ارائه راه‌حل:

انتخاب بهترين راه حل

ايجاد رابطه عاطفي با دانش‌آموز

درمان به وسيله بازي درماني

تهيه و اجراي برنامه‌هاي آموزشي جبراني

بررسي تكاليف نوشتاري

بررسي پرسشهاي شفاهي

بررسي كار روي تابلو

اجراي راه‌حل‌ها:

از او مي‌خواستم كه پاي تابلو با صداي بلند شيوه‌هاي مختلفي را كه در حل يك عمل جمع يا تفريق يا ضرب به كار مي‌برد شرح دهد و پس از بررسي فرايند عمل مشكلات شناسايي و برنامه آموزشي ترميمي و جبراني را تهيه كردم و آن را اجرا نمودم.

برنامه ترميمي و آموزشي:

در اين جلسه اشكالاتي كه طي سوال و پرسش كردن ازاد متوجه شدم با دادن تمرينات به رفع آن‌ها پرداختم. مثال رسم مربع، مستطيل، لوزي و اشكال هندسي ابتدا اشكال را با مقواي بريدم و به او مي‌دادم تا لمس كند و نام آن را ياد بگيرد و در نهايت روي تابلو رسم كند و نام شكل را بنويسد يا با اين اشكال هندسي شكل‌ها و مدل‌هاي دلخواه و زيبا را بسازد همچنين تشخيص و ضعيت‌هاي مختلف اشكال در فضا بود. براي اين مورد تصاويري در اختيار او گذاشتم و از او خواستم مشابه شكل‌هاي سمت چپ را پيدا كند و علامت بزند در مفهوم باز و بسته، طبقه‌بندي چيزها، انواع خطوط اشكالاتي مشاهده كردم كه براي رفع آنان به او تمريناتي ارائه كردم.

برنامه ترميمي و آموزشي:

در مورد خواندن اعداد چهار رقمي و جمع اعداد چند رقمي كار كردم. هنگام كار متوجه شدم كه در انتقال زماني كه جمع دو عدد بيشتر از 10 مي‌شود اشكال دارد براي حل اين مشكل به كار كردن روي مفهوم ارزشي مكاني اعداد پرداختم. در اين مرحله چند عدد به دانش‌آموز مي‌دادم و از او مي‌خواستم كه مشخص كند اين اعداد از چند صدتايي، چند ده تايي، و چند يكي تشكيل گرديده‌اند و سپس تمريناتي درباره‌ي جمع اعداد يك رقمي با يك رقمي و دو رقمي و در نهايت به سه رقمي رسيديم و بعد تمريناتي به او دادم كه در خانه حل كند. دانش‌آموز گاهي اوقات دهگان را به يكان تبديل مي‌كرد كه از دسته‌هاي ده‌تايي و قابل لمس و وسايل كمك آموزشي استفاده مي‌كردم. در جلسات بعد روي خواندن ترميمي سعي كردم كه از وسايل كمك آموزشي و اجسام قابل لمس استفاده كنم و بعد تصاويري روي تخته به علي مي‌دادم كه او مي‌توانست در ازاي 10 كارت يك جايزه بگيرد.
برنامه آموزش جدول ضرب
علي علاقه و رغبتي به جدول ضرب نداشت پس تصميم گرفتم ضرب را با بازي و اشكال مجسم و نيمه مجسم كه در او ايجاد علاقه و انگيزه كند انجام دهم. ضرب‌هاي 1 تا 9 با استفاده از اشكال ملموس مثل دكمه و حبوبات بود كه مي‌خواستم ضرب‌ها را نشان دهد و در مراحل بعد با كشيدن اشكال روي تابلو ضرب‌ها را نشان مي‌داد و انجام مي‌داد. همچنين از خاصيت‌ جابه‌جايي در ضرب و محور ضرب با دانش‌آموز در جلسات ترميمي كار كردم.
برنامه ترميمي آموزش و افزايش دقت و حافظه شنيداري:
جهت تقويت حافظه‌ي شنيداري از او مي‌خواستم كه اعداد و كلماتي را كه پشت سر هم و به ترتيب شنيده است تكرار كند. ابتدا از اعداد و كلمات دوتايي استفاده مي‌كردم سپس به 3 تا و 4 تا و 5 تايي مي‌رسيد. با اينكار حافظه‌اي شنيداري او تقويت مي‌شد و هر بار كلمات بيشتري را با ترتيب و توالي در ذهن مي‌سپرد.
شواهد (2)
با پايان عملي كردن راه حل‌ها در مورد علي نتيجه بسيار خوب شد زيرا سطح نمرات او بالا رفته و علي احساس علاقمندي مي‌‌كرد نمودار نمرات او در سه ماهه دوم به اين ترتيب بود.
بيان مسأله:
با سابقه 23 سال تدريس در مقطع ابتدايي در سال 86-85 در كلاس با دانش آموزي به نام علي كه از نظر ظاهر مثل هم كلاسي‌هايش بود بر خورد كردم پژوهش من اين دانش‌آموز بود او در درس رياضي با مشكل جدي روبرو بود كه باعث دلسردي او در درس‌هاي ديگر شده بود پس ضروري دانستم كه اين مشكل را با روش‌هاي نوين و تازه رفع كنم.
اهداف و انگيزه تحقيق:
احساس مسئوليت كه به عنوان معلم داشتم
ايجاد انگيزه و علاقمندي در درس رياضي
موفقيت او در آينده
علاقه به يادگيري فعال و ايجاد خودباوري
بالابردن سطح نمرات كلاسي كه با تعامل معلم و دانش‌آموز ميسر مي‌شد.
گردآوري اطلاعات و شواهد(1)
نمودار شماره 1 نمرات سه ماهه اول بود كه وضعيت تحصيلي او را نشان مي‌داد. با نامه‌اي كه مادر علي از طرف دكتر روانشناسي او آورد مشخص شد كه از لحاظ هوش هيچ مشكلي ندارد و همچنين مشكل بيش فعالي نيز ندارد و يك دانش آموز عادي مي‌باشد پس به اين نتيجه رسيدم كه به احتمال زياد در درس رياضي دچار اختلال مي‌باشد.

2000 تومان – خرید


adsads

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید