no-img
درسی فایل

تجربیات برتر سنجش و ارزشیابی و ابتکار فردی و حرفه ای دبیر تاریخ ایجاد تفکر خلاق در درس تاریخ در ارزشیابی و سنجش


درسی فایل
مطالب ویژه
اطلاعیه های نویسنده سایت

ادامه مطلب

تجربیات برتر سنجش و ارزشیابی و ابتکار فردی و حرفه ای دبیر تاریخ ایجاد تفکر خلاق در درس تاریخ در ارزشیابی و سنجش
zip
اسفند ۲۱, ۱۳۹۶
3000 تومان
3000 تومان – خرید

تجربیات برتر سنجش و ارزشیابی و ابتکار فردی و حرفه ای دبیر تاریخ ایجاد تفکر خلاق در درس تاریخ در ارزشیابی و سنجش


ابتکارات فردی ایجاد تفکر خلاق در درس تاریخ,ابتکارات حرفه ای ایجاد تفکر خلاق در درس تاریخ, ابتکارات فردی ایجاد تفکر خلاق در درس تاریخ,ابتکارات فردی و حرفه ای ,ابتکارات فردی و حرفه ای ایجاد تفکر خلاق در درس تاریخ ,تجارب ارزشیابی ایجاد تفکر خلاق در درس تاریخ,تجارب برتر ایجاد تفکر خلاق در درس تاریخ,تجارب سنجش ایجاد تفکر خلاق در درس تاریخ,تجارب سنجش و ارزشیابی , تجارب سنجش و ارزشیابی ایجاد تفکر خلاق در درس تاریخ,تجربیات ارزشیابی ایجاد تفکر خلاق در درس تاریخ, تجربیات برتر ایجاد تفکر خلاق در درس تاریخ, تجربیات برتر تدریس ,تجربیات برتر سنجش و ارزشیابی, تجربیات برتر سنجش و ارزشیابی ایجاد تفکر خلاق در درس تاریخ , تجربیات سنجش ایجاد تفکر خلاق در درس تاریخ,تجربیات منطبق با آیین نامه ها, تجربیات منطبق با آیین نامه ها ایجاد تفکر خلاق در درس تاریخ

تجربیات برتر سنجش و ارزشیابی و ابتکار فردی و حرفه ای دبیر تاریخ

ایجاد تفکر خلاق در درس تاریخ در ارزشیابی و سنجش

فرمت فایل : ورد (word) و قابل ویرایش

تعداد صفحات : 25 صفحه

شرحی مختصر از فایل

مقدمه کوتاه :
اهداف ارزشیابی تشخیصی عبارتند از :
_ مشخص نمودن میزان آموخته های دانش آموزان و معلومات آنان .
“ بدیهی است این شناسایی سنگ زیر بنای آموزش های بعدی دانش آموزان خواهد بود . ”
_ کشف و تشخیص معضلات ، مشکلات و نارسایی های آموزشی دانش آموزان .
_ وجود مشکلات گوناگون آموزشی دردانش آموزان امری طبیعی و تقریبا اجتناب ناپذیر می باشد که به وسیله ی ارزشیابی تشخیصی می توان به این مشکلات پی برد و در جهت برطرف نمودن آنها برنامه ریزی مناسب طراحی نمود . ”
_ اتخاذ برنامه ی مناسب همراه باتصمیم گیری در جهت نوع آموزش لازم در راستای برطرف نمودن نقاط ضعف آموزشی دانش آموزان .
نتایج ارزشیابی تکوینی برای معلم و دانش آموز
_ ایجاد بازخوردی برای معلم و دانش آموز که در سایه ی آن می توانند مشاهده کنند هدفهای آموزشی تا چه اندازه تحقق یافته است .
_ تصمیم گیری معلم با استقاده از این بازخورد ، در مورد انطباق برنامه و روشهای آموزشی با سطح یادگیری و نیازهای دانش آموزان .
_ ایجاد فرصت برای دانش آموزان در جهت توجه نسبت به آنچه یاد می گیرند و مهارت ها و
توانایی های فکری خود را پرورش دهند .

_ ایجاد امکان برای دانش آموزان در جهت کسب آگاهی از نقاط ضعف و قوت خود برای رسیدن به اهداف آموزشی ، رفع نارساییها و پرورش و تقویت جنبه های مثبت توانایی های خود .

هدفهای ارزشیابی تکوینی

الف ـ آگاهی از کیفیت برنامه ی درسی و پیشرفت آن .
ب ـ بررسی روشهای تدریس معلم و کیفیت یادگیری دانش آموز و راهنمایی او و اصلاح تدریجی
فرایند آموزش و یادگیری .
ج ـ به دست آوردن نمرات و قضاوت درباره ی فراگیری مرحله به مرحله دانش آموز در
چهار چوب هدفهای جزیی و رفتاری آن بخش .

ویژگی ارزشیابی پایانی

این نوع ارزشیابی در جهت هدفهای کلی انجام می شود و منظور از انجام این نوع ارزشیابی ، تشخیص مهارت های آموخته شده و تعیین استعدادها و پیش بینی احتمال موفقیت در کلاس ها و یا دوره های بعدی است .
ارزشیابی پایانی می تواند مورد تجزیه و تحلیل دست اندرکاران واحدهای آموزشی قرار گیرد
تا با اتخاذ تصمیم گیری مناسب واحد آموزشی را درمسیر مطلوب خود قرار دهد .
خلاقيت يكي از عالي ترين و پيچيده ترين فعاليت هاي ذهن آدمي است كه تعليم و تربيت بايد به آن توجه كند . خلاقيت نه فقط به هوش و تفكر بلكه به سازمان شخصيت فرد نيز مربوط مي شود. يكي ازسؤالاتي كه در چهار دهه گذشته ذهن بسياري از پژوهشگران و انديشمندان تعليم و تربيت را به خود مشغول كرده اين است كه آيا مي توان خلاقيت را پرورش داد؟
نتايج تحقيقات (بودو تورنس و…) نشان داده است خلاقيت كه در تمام فعاليت هاي فردي و گروهي انسان مشاهده مي گردد. با شدت و ضعف بالقوه و پرورش پذير در همه انسان ها وجود دارد و براي پرورش خلاقيت (سندرز و سندرز) بايد به كودكان و نوجوانان امكان تفكر داد و آنان را از انجام دادن فعاليت هاي قالبي و از پيش تعيين شده تا حد امكان بر حذر داشت .
خلاقيت يكي از عالي ترين و پيچيده ترين فعاليتهاي ذهن آدمي است كه تعليم و تربيت بايد بدان توجه كند .
خلاقيت نه فقط به هوش و تفكر بلكه به سازمان شخصيت فرد نيز مربوط مي شود. تربيت آزادانه كودك در وضعيتي كه والدين داراي علايق قوي گوناگوني باشند باعث بروز صفت خلاقيت در كودكان مي‌شود. از اين رو مساله تربيت كودكان و پرورش استعدادهاي فطري آنان از مسايل بسيار مهمي است كه بايد مورد توجه مربيان و والدين قرار گيرد و معلمان بايستي امكانات تجلي انديشه خلاق را در مدارس فراهم آوردند و دانش آموزان به تدريج مفاهيم اساسي علوم مختلف را بياموزند تا با مسايل زندگي، خلاقانه برخورد كنند و جهان اطراف خويش را در جهت مطلوب تغيير دهنده تصاوير ذهني كه ما به كودكان خود مي دهيم، آينده آنها را شكل مي بخشند. اين تصاوير ذهني بصورت پيشگويي هايي هستند كه به تحقق در مي آيندو تصوير ذهني شما ميزان شاد بودن، مفيد بودن و خلاق بودن كودكتان را شكل مي بخشند، مطمئناً تصوير ذهني شما براي هر يك از كودكانتان بيش از آنچه انجام مي دهيد و يا به آنها مي گوييد در رشد انگيزه خلاقيت و موفقيت آنها در آينده موثر خواهد بود. يكي از سوالاتي كه در چهار دهه گذشته ذهن بسياري از پژوهشگران و انديشمندان تعليم و تربيت را به خود مشغول كرده است اين است كه آيا مي توان خلاقيت را پرورش داد؟
نتايج تحقيق (بودو، تورنس و …) نشان داده است خلاقيت كه در تمام فعاليتهاي فردي و گروهي انسان مشاهده مي گردد، با شدت و ضعف بالقوه و پرورش پذير در همه انسانها وجود دارد و براي پرورش خلاقيت (سندرز و سندرز) بايد به كودكان و نوجوانان امكان تفكر داد و آنان را از انجام دادن فعاليتهاي قالبي و از پيش تعيين شده تا حد امكان بر حذر داشت .

 

3000 تومان – خرید


برچسب‌ها :
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
adsads

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید